petek, 29. april 2016

...April je res muhast...

Sonček se je spet prikazal in ustvarjalnost je ponovno v polnem zagonu...
Sem človek sonca , morda temu botruje , da sem rojena v poletnem mesecu in pozna se , da se večina mojih dobrih zamisli poraja ob sončnem vremenu...


 Jupi, tudi lovor je preživel snežno presenečenje...
...je že dolgoletni član vrta in spomin na mamo ...

Ta primorska rastlina je zares pravi čudež narave, deluje kot antirevmatik, antiseptik, diuretik, baktericid, antioksidant, sedativ.
Tudi  nekoč so cenili lovor, stari Grki in Rimljani so ga imeli za sveto rastlino.

PREHRANA
Liste lovorja dajemo v številne jedi za lažjo prebavo in  boljšo aromo, saj so prijetno aromatični. Od drugih lovorikovcev, ki so strupeni, jih z lahkoto ločimo ravno po prijetnem vonju. V kulinariki uporabljamo predvsem posušene liste, ker so bolj aromatični, če jih nimamo, pa  ne bo nič narobe, tudi če uporabimo sveže. Liste damo v jedi na začetku kuhanja, pred serviranjem jih odstranimo in  ne jemo.

Aromatično olje
Sestavine:
3–5 lepih lovorovih listov
3 vejice rožmarina
3 stroki česna
skodelica prvovrstnega olivnega olja

Laurus3

Postopek: Česen stremo s plosko stranjo noža in damo v čisto steklenico ali kozarček, priložimo rožmarin in lovor. Shranimo na toplo za tri dni, nato precedimo in damo v sterilno steklenico. Hranimo na hladnem in temnem. Uporabljamo v mesnih jedeh (govedina, svinjina, jagnjetina). Steklenica tako aromatiziranega olja je tudi lepo in praktično darilo, okrasimo jo z vejico lovorja in rožmarina.

Lovor je nujna sestavina dišavnih šopkov, znanih  predvsem v francoski kuhinji.  Poleg lovorovih listov sta navadno v takem šopku vejica timijana in peteršilja. Uporabimo lahko posušena ali sveža zelišča. Povežemo jih v šopek in damo kuhat na začetku kuhanja, ko je jed gotova, pa jih odstranimo.


Herbes de Provence je še ena znana francoska dišavna mešanica, ki vsebuje poleg lovorja in  timijana žajbelj, rožmarin ter šetraj.

ZDRAVILO
Poleg tega, da je lovor zelo znana začimba, ima tudi zdravilne lastnosti, kar pa  je manj znano. Lovor sprošča telo in duha. Spodbuja prebavo in apetit. Pomaga pri koncentraciji in preobremenjenosti. Spodbuja ustvarjalnost in ugodno vpliva na intelektualno delo.
Telo ogreje in prinaša vanj energijo svetlobe, toplote, zato je še posebej priporočljiv pozimi in za tiste, ki jih rado zebe, pri zdravljenju revmatizma, za izkašljevanje. Učinkuje protivnetno, antiseptično, protiglivično in je blag analgetik.


Sirup iz lovorovih listov za izkašljevanje
To je prav zanimiv in hitro pripravljen sirup proti kašlju. Pomaga pri kašlju s katarjem, ni pa za suh kašelj. Za izkašljevanje so sicer zelo učinkovite tudi druge rastline (trpotec, slez ...), a jih vedno pač nimam pri roki, medtem  ko mi na dvorišču raste ogromen lovor. Kdor nima lovorja doma, lahko uporabi tudi posušene liste, ki jih prodajajo kot začimbo v trgovinah.

Sestavine:


15 listov lovorja
1 limona
5 žlic medu
3,5  dl vode
15 kapljic propolisa
Priprava: Vodo in lovorove liste kuhamo 45 minut, nato precedimo, dodamo sok ene limone, med in propolis.
Uporaba: Pijemo dvakrat na dan po eno žlico. Ne hranimo dolgo, porabimo v dveh tednih.
Zdravilni so tudi plodovi lovorja, ki jih uporabljamo za ustavljanje drisk.

KOZMETIKA
Najpogosteje se  v kozmetiki uporablja lovorovo eterično olje, pridobljeno s parno destilacijo. Z njim odišavijo kreme, parfume, mila in detergente.
V aromaterapiji uporabljajo lovorovo  eterično olje za spodbujanje ustvarjalnosti in pri intelektualnem delu.
Lovorova kopel
Po tej kopeli se bomo počutili kot prerojeni, saj lovor požene kri po žilah, nas osveži ter razkuži in očisti kožo.
Sestavine:
pest lovorovih listov
2 l vode
Postopek: Lovor kuhamo v vodi pol ure, precedimo in zlijemo v kad. Odpočijemo si v kadi 10–15 minut, nato pa se zdrgnemo z brisačo, da še dodatno pospešimo krvni obtok. Po tej kopeli bomo osveženi in bistri.

Lovorovo olje
Lovorovo olje naredimo tako, da namočimo liste v izbrano olje, recimo mandljevo, jojobino ali olje  grozdnih pečk. Namakamo od štiri do šest tednov, nato precedimo. Lahko pa damo v olje nekaj kapljic lovorovega eteričnega olja. Na en ali drugi način narejeno lovorovo olje uporabimo:

za masažo vsega telesa: masaža z lovorovim oljem zelo poživlja; pomaga pri regeneraciji telesa, bistri misli in učinkuje proti depresiji; odlična je v turobnih zimskih dneh;

za kopel: lovorovo olje zlijemo v vodo za kopel in uživamo;

za kreme in losjone za telo: lovorovo olje uporabimo kot osnovo za kreme in losjone za telo; prijetno diši, sveže, zato ga uporabljamo tudi v moški kozmetiki; zavira vnetja in čisti kožo;

za milo: lovorovo olje lahko uporabimo za osnovo za izdelavo dišečega domačega mila.
Proti starostnim pegam
Zdrobimo lovorove liste skupaj s plodovi v terilniku, dodamo med. Mešanico nanašamo na starostne pege, ki naj bi sčasoma izginile.
GOSPODINJSTVO
Listi ubijajo bakterije in plesni v hrani.
Zato damo suhe liste v posode, kjer hranimo moko. In tako naravno odganjamo škodljivce – molje in črve. Če jih damo v kozarec riža,  ga odišavijo.
V Dalmaciji suhe fige ovijejo v lovorjev list, da odganjajo  mrčes in se fige ne pokvarijo.
DEKORACIJA
Zimski šopki, venčki
Lovor je zelo lep tudi v šopkih. Ker je zimzelen, ga uporabljam predvsem za zimske šopke, ko ni drugega cvetja na vrtu. Lahko ga kombiniramo z raznimi zimzelenimi rastlinami ali lepimi vejicam. Lep pa je tudi sam. Najpogosteje ga narežem in dam v vazo kar brez vode, saj se lepo suši in je tudi posušen kar dolgo lep. Pa še pri roki ga imam, ko kuham, in kar sproti, po potrebi, trgam lističe s šopka.
V kuhinji so še posebej lepi in praktični lovorovi venčki. Povežemo jih z lepim okrasnim trakom in naredimo veliko pentljo. Lahko jih obesimo ali položimo kar na sredo mize.
VRTNARSTVO
Okrasna rastlina
Lovor, tako kot tudi  druge lovorikovce, zasajamo  v okrasne namene. Zanimivi so, ker so zimzeleni in nimajo kakšnih posebnih bolezni ali škodljivcev. Primerni so predvsem za Primorsko,  ker prenesejo največ do minus 10 stopinj Celzija. Uporabni so kot samostojne rastline, zrastejo kar veliki grmi, skorajda drevesa. Lovor dobro prenaša obrezovanje, zato ga lahko oblikujemo. Lepe so tudi lovorove žive meje. Če nimate vrta, posadite  lovor v lonec, saj je skromna rastlina,  in ga postavite na teraso. Za ta namen so najlepši taki, ki so oblikovani v stožec ali vzgojeni v drevesce s krošnjo.  Tako vzgojeni in posajeni v okrasne posode so lepi tudi simetrično postavljeni na vsako stran vhodnih vrat.
Naravni fungicid
Lovorovo eterično olje uporabljamo v sadjarstvu kot naraven fungicid. Dobro učinkuje proti moniliji, tako preventivno kot kurativno.
OPOZORILO
Plodovi lovorja spodbujajo prekrvitev v maternici, lahko izzovejo splav in menstruacijo, vendar to velja le za plodove. Uporaba lovorovih listov, tudi v kulinariki, je  za nosečnice popolnoma varna.
Užiten je le pravi lovor (Lauris nobilis) vsi drugi lovorji in lovorikovci, ki jih gojimo  za okras, pa so strupeni in njihov listov ali plodov ne uporabljamo niti uživamo.


Danes vemo, da je zelo zdravilen, uporabljamo ga kot začimbo. Lovor vsebuje zdravilna eterična olja, linalol, cineol. 
Zdravilne snovi, ki jih vsebuje, delujejo na naše telo pomirjajoče. Lovor tako odpravlja stres, glavobol, prežene utrujenost.

Naredite lahko zelo enostaven trik in se prepričate o njegovih zdravilnih učinkih. V pepelnik ali manjšo stekleno skledico dajte list lovorja, zakurite ga, zapustite prostor, nato pa se vrnite čez deset minut. Prostor bo poln prijetnega, dišečega dima po lovorju. V trenutku boste pomirjeni in glavobol bo izginil...vsaj pri meni deluje...

Ni komentarjev:

Objavite komentar